Se současnou vlnou různých fúzních až dekadentních tanečních stylů se k nám začíná dostávat taky styl „Gothic Belly Dance“.
„Gothic Belly Dance“ nebo také „Raks Gotique“ je temná odnož orientálního tance. V tomto tanečním směru nenaleznete klasickou oslavu života a ženství, veselé barvy a třpyt, ale dramatičnost, mystiku a temnotu. Tanečnice, kterým nesedí tradiční orientální styl tanečního projevu nebo nechtějí být vždy za veselou kabaretní princeznu a chtějí prostřednictvím tance svému publiku ukázat taky temnou stránku své osobnosti, ponořte se tedy do hlubin „gotického orientálního tance“ (dále jen „GBD“).Při tvorbě tohoto článku jsem ponejvíce čerpala z webových stránek www.gothicbellydance.com a výukové videokazety průkopnice tohoto stylu, americké tanečnice Tempest
Styl GBD jako takový je velmi mladá záležitost a začal se přesněji formovat zhruba před deseti lety. Od té doby se rozšiřuje a jeho oblíbenost narůstá. Věnují se mu tanečnice, které mají základ v tribalu i v klasickém kabaretním stylu tance, sólistky i skupiny. Jde o silně emotivně a dramaticky ztvárněnou uměleckou formu. Nečekejte žádné skutečné násilí, krev či sekty, jde pořád jen o druh umění, které ale prezentuje prostřednictvím tance temnotu duše... .
Proto, abyste mohli tančit GBD nemusíte patřit mezi Gotiky. Pokud se ale chcete tomuto směru věnovat, je třeba mít alespoň základní přehled o gotické subkultuře, její historii a směrech. Stejně tak jako jsou různé styly „Gotiky“ – od burlesek, přes čarodějky a vampíry až po cyber, i v GBD se tanečnice může stylizovat dle svého naturelu do různých rolí. Nejčastější to bývají burlesky, žena-vamp 20-tých let minulého století, kněžka nebo cyber/techno/industrial styl. Při vystoupení skupin jsou velmi časté jevištně pojaté prezentace ve stylu pohanských rituálů či „plesu upírů“.GBD využívá taneční prvky a techniku klasického kabaretního i tribal tance, a poněvadž se jedná o moderní fúzní styl, je obvyklé zařazení prvků z indického, výrazového, techno tance či baletu, nebo tradičních tanců Dálného Východu.
Jako taneční pomůcky se využívají závoje, křídla, šavle,vějíře, oheň v různých podobách, živí hadi…nebo cokoliv, co podtrhne a dodá efekt danému vstupu.V tomto článku jsem se snažila o takový zevrubný náhled do stylu GBD, materiálů se dá najít samozřejmě víc.
Co více dodat? Dle mého názoru není GBD tanec, ve kterém by se našlo mnoho tanečnic. A ty, které se mu už věnují, jsou většinou výrazné osobnosti, které si to přeberou tak nějak po svém a vytvoří si v GBD vlastní roli, která jim vyhovuje. I když je tento tanec hlavně o dramatičnosti a temné stránce Vašeho já, není zase dobré brát se tak úplně smrtelně vážně a vnést i do něj trochu humoru a nadsázky.