Pro úvod této stránky chci říct, že zde prezentuji jen a pouze své vlastní názory a zkušenosti, které jsou zcela subjektivní, a ne každý s nimi musí souhlasit. Snažím se zabývat se záležitostmi, které jsou, dle mého názoru, k pobavení i k zamyšlení ...
Veřejná vystoupení a festivaly, na kterých jste mě mohli vidět v roce 2015 - 2017:
Veřejná vystoupení a festivaly, na kterých jste mě mohli vidět v letech 2011 - 2014:
Jsme na začátku roku 2014 a toto je nejasná zpráva o konci orientálního tance v ČR… ne, nebudu tak pesimistická, pouze navazuji na poslední report z roku 2012 tj. z roku, kdy měl nastat onen zmiňovaný konec světa. Konec světa sice nenastal, ale v oboru OT se mnohé změnilo.
V sychravém podzimním dni – 23. 11. 2013 se v Brně uskutečnil 2. Den s fantazií - tematická akce, jejímž hlavním tématem je fantasy bellydance. Pořadateli bylo opět Studio Slunce v čele s Amirou Sofií, a TŠ Zafirah.
Poslední lednový víkend – 26. 1. 2013 se v Brně uskutečnil 2. ročník festivalu fantasy belly dance „Tanec s fantazií“. Pořadateli bylo opět Studio Slunce v čele s Amirou Sofií, a TŠ Zafirah.
Veřejná vystoupení a festivaly, na kterých jste mě mohli vidět v letech 2003 - 2010:
Jakým způsobem se vůbec dostal tanec se šavlí do současného orientálního tance? S největší pravděpodobností má svůj původ v tanci egyptských beduínů „raks al sayf“, který byl tančen v bojové formě muži i ženami, ženy si přidaly balancování šavle na hlavě.
Poněvadž nejen festivaly živ je člověk, rozhodli jsme se uspořádat tematickou akci komornějšího rázu, a nazvali ji „Den s fantazií“. Vše se to odehrálo v sychravém podzimním dni 27. 10. 2012 v sále brněnského Studia Slunce.
Poslední pohled na stav orientálního tance v Čechách jsem psala asi před rokem a půl – můžete si ho přečíst zde. Píše se rok 2012, a dle Mayského kalendáře má letos nastat konec světa. No snad nepřijde i konec orientu v naší drahé vlasti, to by byla zatraceně ošemetná věc. Začnu ale radši z toho příjemnějšího konce:
Řadí se gothic belly dance (dále jen „GBD“) více k tribal fusion nebo ke kabaretnímu stylu orientálního tance? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá i složitá zároveň – patří jak do obou skupin, tak do žádné z nich.
O víkendu 14. - 15. 4. 2012 v Brně proběhl první český taneční festival, jehož zaměřením je fantasy a fusion bellydance. Pořadateli byli Studio Slunce a TŠ Zafirah.
Pokud jste opustili bezpečné vody tradičních směrů orientálního tance a vrhli se do víru fantazie, je třeba si uvědomit, že vás čeká možná mnohem více práce, než jste si mysleli.
Tanec se zbraní se vyskytuje v kulturách o celém světě. Orientální tanečnice si coby taneční pomůcku nejvíce oblíbily šavli. Co ale víme o ne-taneční historii této chladné zbraně…?
... rok 2010 se chýlí ke konci, mezi tímto a mým posledním článkem na dané téma uběhlo několik let...
Přístup k tvorbě choreografií je u různých tanečnic různý. Opět můžeme říci, že taneční choreografie, obzvláště sólová, je jedním z evropských vlivů na orientální tanec...
Různé fantasy a fúze bývají docela často příznivci klasického raks sharki či folkloru odsuzovány a zatracovány coby deformace a zkažení orientálního tance...
Volné sdružení brněnských lektorek orientálního tance Anwar vzniklo v roce 2004 a jeho cílem bylo zvát do Brna lektorky z jiných částí republiky (a unie), které mají zájemkyním co nabídnout, a takto rozšířit nabídku výuky orientálního tance v Brně.
Když jsem se v roce 2005 vracela ze své první cesty do Istanbulu, bylo mi jasné, že jsem tam nebyla naposledy. Spoustu věcí jsem tenkrát nestihla vidět a zažít, tak jsem se tam rozhodně chtěla ještě vrátit.
Se současnou vlnou různých fúzních až dekadentních tanečních stylů se k nám začíná dostávat také. ...
Pokud Vás zaujalo povídání o harému, tak zde přidávám ještě nějaká doplnění a zajímavosti: ...
Po dalším roce se opět vracím k tématu jak jsme na tom v ČR s tím břišním tancem. V oboru profesionálního orientálního ...
Jako další zemi pro svoje cestování po Východě jsem si vybrala Egypt, Jordánsko a Izrael. A protože se ze mě dosud ...
Tentokrát bych Vaší pozornosti doporučila dvě knihy, které ač se nezabývají úplně totožným problémem, mají ...
Pod slovem harém si mnozí z nás (asi hlavně muži) představují výstavný orientální palác plný odpočívajících či ...
S odstupem času se opět vracím k tématu, o kterém jsem již jednou psala. Pokud chcete vědět na co navazuji, ...
Když jsem se v roce 2005 vracela ze své první cesty do Istanbulu, bylo mi jasné, že jsem tam nebyla naposledy. ...
Zdobení a malování těla má svůj původ v již prastarých lidských kulturách. Mnohdy nemá účel jen dekorativní, ale ...
Tak složitý a rozmanitý systém bohů a démonů nenalezneme jinde, než ve starověkém Egyptě. Legendy a báje jsou ...
Většina z nás nazývá čajem výluh či extrakt z jakýchkoliv sušených rostlin, které přelije vařící vodou, a vytvoří ...
O původu a účelu orientálního tance toho bylo řečeno už mnoho. Orientální tanec prožívá v naší republice velký boom, ...
Před časem se ke mně dostala knížka od Clarissy Pinkoly Estés, Ph.D.: Ženy, které běhaly s vlky. Tuto knihu ...
Tak jsem byla v Turecku a neviděla jsem žádné vystoupení břišní tanečnice… Ale zažila spoustu jiných skvělých věcí, ...
Mezi nejsilnější zážitky spojené s tancem, které mě dosud potkaly, patří festival orientálního tance Orienta v německém ...
Kostýmy jsou moje oblíbené téma. Líbí se mi kabaretní styl kostýmů se vším svým pozlátkem a třpytem. ...
Moje následující povídání je v podstatě reakcí na článek, který jsem před nedávnem četla. Měla jsem z něho ...
Nějaký univerzální správný postup myslím neexistuje, protože každému vyhovuje něco jiného. Nejčastější důvody, ...